Influencerlar ile İş Birlikleri Nasıl Yapılır

Influencerlar ile İş Birlikleri Nasıl Yapılır

Sosyal medyanın neredeyse her platformunda gördüğümüz influencer kavramı, markaları bu pazarlama gücünden yararlanmaya itmektedir. Influencerlar ile iş birlikleri yapmak markaların ürünlerini ve hizmetlerini geniş çevrelere ulaştırmasını sağlamaktadır. Marka bilinirliğini artırılarak influencerlar üzerinden markaya dolaylı olarak güven oluşturmaktadır. Influencer Marketing adını verdiğimiz bu pazarlama yönteminde influencerlar ile iş birliği yapmak için birçok yol bulunmaktadır:

1-Markanızın Büyümesine Yardımcı Olacak Influencerları Araştrırın

Dijital medya sektöründe birçok influencer bulunmakta ve gittikçe artmaktadır. Bu noktada doğru infLuencerla çalışmak markanızın büyümesinde en etkili yol olacaktır. Markanızın hedef kitlesi ile çalışacağınız influencerın hedef kitlesi uyumlu olmalıdır. Eğer hedef kitleniz gençlerse gençlere hitap eden influencerlarla iletişime geçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bir başka örnek olarak eğer ürün veya hizmetiniz spor ve sağlıklı yaşam üzerineyse bir spor koçu olan influencer ile iletişime geçebilirsiniz. Kamp malzemeleri satan bir işletmeyseniz kamp hayatını kitlesine video, fotoğraf ve yazılarla sunan bir influencer sizin için en iyi seçim olacaktır. Bu yüzden ürün veya hizmetinizin hangi hedef kitleye hitap ettiğini bilmek çok önemlidir. Bunlardan sonra yapacağınız influencer araştırması markanızın büyümesine ve doğru iş birlikleri kurmanıza yardımcı olacak ve size zaman kazandıracaktır.

2-Mikro Influencerlardan Destek Alın

Daha az takipçisi olan ve alanında yetkin olan influencerlar bazen çok takipçili makro ve mega influencerlardan daha faydalı olabilmektedir. Mikro influencerlar daha düşük bütçelerle çalışmak isteyen markalara daha büyük dönüşümler, büyüme oranları getirebilir. Eğer influencer pazarlamaya girmek istiyor ve kararlı bir büyüme elde etmek istiyorsanız mikro influencerlar ile yapacağınız çalışmalar bu hedefinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

3-Ürün veya Hizmetlerinizi Hediye Edin

Influencerlarla iletişimde markanızı tanıtmak için en iyi yol hediye göndermektir. Bu sayede ürünlerinizi etkilemeyi bilen influencerlarla tanıştırabilir, onların da kitlesiyle tanıştırma şansını sağlayabilirsiniz. Influencerlara ücretsiz olarak vereceğiniz hediyelerde markanızın tanıtımını yaptığınızı daima hatırlamalısınız. Bu noktada hediyeler için oluşturacağınız not, güzel bir hediye kutusu, kartlık gibi materyaller kullanmanız estetiğe önem veren influencerlar için önemli olacaktır. Ayrıca bu gösterdiğiniz özen marka tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta vardır ki, influencerlara gönderdiğiniz hediyeleri influencerlar paylaşmayabilir veya paylaşıp olumsuz yorumda bulunabilirler.            Bunun için önceden iletişim kurmak önemli olacaktır.

4-İş birliği Sonrasında İletişimi Sürdürün

İş birliği bittikten sonra influencerlarla iletişim halinde kalmak markanızı daima hatırlatacak ve karşı tarafı değerli hissettirecektir. Samimi doğum günü mesajları, hediyeleri, özel gün kutlamaları anlam katan ve iş birliğinin ötesinde eylemler markanıza değer katacak ve olumlu geri dönüşleri getirecektir.

5-Marka Elçisi Tekliflerinde Bulunun

Marka elçileri ürün veya hizmetinizi sürekli olarak kullanan ve sürekli olarak tanıtımını yapan influencerlardır. Hedef kitlenize uyumlu ve alanında yetkin influencerlara marka elçiniz olmaları için teklif yapabilir, sürekli olarak etkileşimde kalarak potansiyel müşterilerinizi de çekebilirsiniz. Marka elçisi teklifinde bulunmanın bir önceki madde olan iletişimi sürdürmek ile ilişkisi bulunmaktadır. Verimli ve keyifli sınırlar çerçevesinde yapılan işlerin devamını marka elçisi olarak sürdürebilirsiniz.

6-Sektördeki Ajanslarla Çalışın

Yukarıda maddelerle belirtilen tüm iş akışını yönetmekte zorlanacağınızı veya zamanınız olmadığını düşünüyorsanız bir influencer ajansı ile çalışmak markanızın yükünü hafifletecektir. İnfluencer ajansları influencerlar ve markalar arasındaki köprü görevini görmekte ve markanıza uygun influencerlarla etkileşim kurmanızı sağlamaktadır. Bu iş akışını yürüterek iki taraf arasındaki dengeyi sağlamaktadır.

İnfluencerlarla çalışamak yeni diyemeyeceğimiz kadar gelişmiş bir pazarlama faaliyeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Markaların hedefi ve istekleri doğrultusunda oluşturacağınız işbirlikleri, sponsorlu gönderiler doğru hedef kitle ile buluştuğunda satışları, marka bilinirliğini ve müşterileri artırmaktadır. GrowByShare fenomen ajansı olarak veritabanımızdaki 10.000’den fazla influencerlarımızla çalışmakta ve süreçleri yönetmekteyiz. Herhangi bir sorunuz veya talebiniz olduğunda bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

influencer reklam ajansı

0 Yorum

İlk yorum yapan sen ol!

Bir Yorum Bırak