Influencerlar Nasıl Para Kazanıyor?

Influencerlar Nasıl Para Kazanıyor?

Influencerlık günümüzün en çok ilgi gören alanlarından biri halinde bulunuyor. Çünkü bu alan, sosyal medya ve sosyal medya platformları, ağları gelişim gösterdikçe buna paralel olarak gelişim gösteriyor. Sosyal medyanın bu gelişimi hem normal kullanıcılar için hem de influencerlar için büyük kullanım avantajları ve olanakları sağlıyor. Influencerlık tahmin edeceğiniz üzere sosyal medya ile ilgili büyük bir bilgi ve deneyim birikimini gerektiriyor. Fakat günümüzde bu konuda, influencer olma konusunda sizlere yardımcı olan pek çok ajans ve benzeri kuruluş bulunuyor. Bu da sosyal medya fenomeni ya da influencer olmak isteyen pek çok kişinin işini kolay hale getiriyor, doğru adımlar atmaları bu firmalar sayesinde sağlanıyor. Influencerlık ile ilgili en genel bilgileri sitemizde yer alan diğer içerikler içinde görebilirsiniz. Eğer influencerların nasıl para kazanmakta olduğunu merak ediyor iseniz bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Influencerlık ve para kazanma yöntemleri ile ilgili çok çeşitli bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Eğer yazı sonucunda aklınızda farklı sorular da kalmış ise bizler ile hemen iletişime geçebilir ve sorularınızı bu alanda yetkin olan uzman ekip arkadaşlarımıza sorabilirsiniz. Şimdi influencerların nasıl para kazanmakta olduğunu sizlere maddeler ile anlatmaya başlayalım.

1 – İş Birlikleri Yapmak

Her bir influencerın en büyük maddi kazanç yolu iş birlikleri yapmaktır. İş birlikleri denildiğinde herhangi bir marka ile yapılan iş birliklerini, bu çalışmaları anlamanız gerekir. Markalar ile iş birliği yaptığınız zaman sizlere belirli ücretler ödenir. Ücretler konmuşunda bilmeniz gereken şey ise şudur: Her bir marka size iş birliği karşılığında farklı ücretler gösterecektir. Yani ücretin belirlenmesi markaya ve sizin marka ile olan ilişkinize bağlı haldedir. İş birliği yapmak konusunda tek başınıza hareket etmeniz, markalar ile anlaşma yapmanız biraz zor olabilir. Bu yüzden ajanslar ile birlikte bu işe atılmak çok daha kolay bir yöntem olur. Çünkü influencer ajansları bünyesinde olduğunuz zaman bu ajanslar sizlere iş birliği yapacak olduğunuz markayı ve de markaları bulacaktır. Yani doğrudan iş size gelecektir. Onlar bu işin yönetimini yapacak olan kişiler olur ve sizin yapacak olduğunuz tek şey marka ile iş birliği içinde bulunmaktır. 

2 – Reklam Çalışmaları Yapmak

Aslında biraz önce bahsetmiş olduğumuz iş birlikleri direkt olarak bu konuya işaret eder. O yüzden biraz daha detayına girmek için bu başlığı da atmayı uygun gördük. Bir marka ile iş birliği yaptığınız zaman dolaylı olarak o marka ile reklam çalışmasına girmiş olursunuz. Reklam çalışması demek markanın doğrudan reklamını yapmak demektir. Markanın reklamını hikaye ve gönderileriniz üzerinden planlı bir şekilde yaparsınız. Tabii aynı zamanda bu paylaşımlar profesyonel paylaşımlar da olmak zorundadır. Takipçi kitleniz bu markanın reklamını yaptığınızı gördüğü vakit hem size olan hem de markaya olan ilgi ve yönelimleri doğrudan artar. Kendinizi bu süreçte aktif bir kullanıcı olarak tutar iken aynı zamanda markanın tanıtımını, reklamını yapmış olursunuz. Reklam çalışmaları bir influencerın olmazsa olmaz işlerinden bir tanesi halindedir. 

3 – Ürün Tanıtımları Yapmak

Sosyal medya fenomenleri ya da diğer bir adı ile influencerlar düzenli olarak ürün tanıtımları yapmaktadır. Ürün tanıtımları biraz önce bahsetmiş olduğumuz iş birliği yapacak olduğunuz markanın ürünleri ile ilgili olur. Marka size tanıtımını, reklamının yapmanızı istediği ürünleri ulaştırır. Bu ürünlerin tanıtımlarını dilediğiniz şekilde hikaye ve gönderilerinizde paylaşırsınız. Bu sayede iş birliği çalışmanız olması gerektiği gibi düzenli, planlı ve uygun bir şekilde işler. Ürün tanıtımları yapmaya açık olmanız şarttır. Çünkü para kazanmanın en iyi yolu -bu alanda- iş birliklerine, tanıtım ve reklam çalışmalarına katılmak, yapmaktır. Ayrıca şu bilgiyi de vermek gerekir: Birlikte çalışacağınız markanın hangi sektörden olacağı tamamen sizin takipçi kitlenize bağlı haldedir. Hangi sektöre ilgi duyan takipçilere sahip iseniz o sektörden marka ile çalışırsınız. Örneğin takipçileriniz genel olarak kozmetik ürünleri ile ilgileniyor ise kozmetik sektöründe yer alan herhangi bir marka ile, bu tarz markalar ile birlikte çalışır ve oradan para kazanırsınız. Yapacağınız ürün tanıtımları genel olarak ürünün genel nitelikleri ile ilgili olur, beğenilerinizi takipçileriniz ile paylaşırsınız. Ürün tanıtımları çok genel hali ile bu şekilde yapılıyor denilebilir. 

Sosyal medya üzerinden bir influencer ya da sosyal medya fenomeni olarak para kazanmanın en genel yolları bu şekildedir. Bu yolları her bir influencer takip etmekte ve uygulamaktadır. Influencerlar sosyal medya uygulamaları üzerinden bu şekilde maddi kazanç elde etmektedir. Tabii ki bu anlattığımız adımlar sürekli olarak tekrarlanmak zorundadır. Çünkü sadece bir defa yapılıp bırakılması kişinin düzenli olarak para kazanmasını sağlamaz. Eğer kişi sürekli farklı markalar ile reklam ve tanıtım çalışmaları, yani iş birlikleri yapar ise bu işten de sürekli olarak, düzenli bir şekilde para kazanacaktır. 

Sosyal medya fenomenlerinin nasıl para kazanıyor olduğu konusunda sizlere bu bilgileri verebiliriz. Eğer çok daha detaylı bilgileri de merak ediyor iseniz önce dilerseniz sitemizde yer alan diğer benzer bilgi içerikli yazılarımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıları inceledikten, okuduktan sonra da dilerseniz bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Sitemizde iletişim bilgilerimiz ayrıntıları ile birlikte yer alır. İlgili kısımdan bizlere ulaşabilir ve aklınıza gelen her tür soruyu bizlere sorabilirsiniz.

influencer reklam ajansı

0 Yorum

İlk yorum yapan sen ol!

Bir Yorum Bırak