Micro Influencer Türkiye

Micro Influencer Türkiye

Influencerlar yani bilinen bir diğer adı ile fenomenler artık hayatımızın neredeyse her anında karşımızda duruyor. Her birimiz sosyal medya platformlarını neredeyse her gün saatlerce kullanıyoruz, orada aktif halde oluyoruz. Bu platformlarda da karşımıza bazen çok takipçili olan hesaplar, yani geniş kitlelere hitap eden sosyal medya hesapları, bazen de diğerlerine oranla daha az takipçiye hitap eden hesaplar ile karşılaşıyoruz. Bu hesaplar genellikle ürün ve marka tanıtımları yapmakta olan, profesyonel ve aktif bir şekilde sosyal medya platformlarını kullanan hesaplar oluyor. Micro influencer Türkiye kullanıcıları da işte bu az ya da orta sayıda takipçiye sahip olup da sosyal medyayı profesyonel ve aktif şekilde kullanan hesaplar, bu fenomen grubu arasında yerini alıyor. 

Peki bu az takipçili micro influencerlar, fenomenler nasıl iş yapıyor, etkileri nasıl oluyor ve markalar ile yaptıkları iş birlikleri ne gibi faydalar sağlıyor? Tüm bu soruları bu yazı içerisinde genel olarak yanıtlayacağız. 

Micro Influencer Nedir?

Micro influencer olarak adlandırılan influencerlar, diğer çok takipçili influencerlara kıyasla daha az takipçi sayısına kitleye sahip halde olan kişilerdir. Bu kişileri influencer yapan şey ise hem sosyal medya platformlarını gerçekten aktif ve profesyonel şekilde kullanmaları hem de tıpkı diğer influencerlar gibi markalar ile reklam ve iş birlikleri yapıyor olmalarıdır. Micro influencer Türkiye son zamanlarda geniş bir kitleye ulaşmış durumdadır ve markalar ile yapılan iş birliklerinde fazlasıyla etkili halde yer almaktadır.  

İş Birlikleri Nasıl Yapılıyor?

GrowByShare olarak bizler geniş bir Micro influencer Türkiye alanına sahip haldeyiz. Örneğin bir marka ya da kuruluş hem kendi tanıtımlarını yaptırmak için hem de ürünlerinin tanıtım ve reklamlarını yaptırıp ürün satışlarında bir artış yaşayabilmek için bizlerden hizmet alıyor. Bu süreci en yüzeysel ve geniş olarak bu şekilde ifade edebiliriz. Bu noktada da devreye birlikte çalışıyor olduğumuz, az takipçili ama sosyal medya platformlarını aktif kullanan micro influencer kişiler giriyor. Bu kişiler kendi sosyal medya hesaplarında birlikte çalışılacak olunan markanın reklamlarını yapıyor. Bu reklamlar ile de belirli bir kitleye hitap ediyorlar. Hem bu işten kendileri bir maddi kazanç sağlamış oluyor hem de iş birliği yaptıkları, bizlerden hizmet alan markalar uzun vadeli kazançlar sağlamış oluyor. Micro influencer Türkiye alanı en geniş ve yüzeysel olarak bu şekilde markalar ile iş birlikleri yapıyor. 

Hangi Sektördeki Markalarla İş Birliği Yapılıyor?

Öncelikle şunu açık ve net bir biçimde ifade etmemiz gerekiyor: Bu işte, bu hizmet türünde herhangi bir şekilde sektör kısıtlaması bulunmuyor. Yani aklımıza gelebilecek her bir sektörden marka ve ürünleri bu hizmetten fayda görmekte. Örnek verecek olur isek; giyim sektörü içerisinde yer almakta olan bir marka bu hizmeti alabilir ve micro influencerlar sayesinde kendisini tanınır hale getirebilir. Bu durum aynı şekilde teknoloji, oyun, sağlık, spor, kozmetik, parfüm, ev içi yaşam ve benzeri bütün sektörler için geçerli durumdadır. 

Kısacası bir micro influencer istenilen her alandan, her sektörden olan markalar ile iş birliği yapabilir. Bu konuda asla bir sınır yoktur. Çünkü artık sosyal medya dünyası sınırsız bir dünyadır ve kişiler de kurumlar da kendilerini bu sınırsız ağ içinde görünür – var kılmaktadır. Eskiden influencerlar çoğunlukla yemek, giyim ve kozmetik sektörlerinde yer alan markalar ile iş birliği yapabiliyordu. Ama günümüzde artık o sınır ortadan kalktı. Hayata dair olan, gündelik yaşamda kullanıyor olduğumuz her bir ürün, ait olduğu her bir sektör ve marka sosyal medyada iş birlikleri yapabiliyor.

influencer reklam ajansı

0 Yorum

İlk yorum yapan sen ol!

Bir Yorum Bırak